Słuch - nie wiesz, jak bardzo jest ważny

m? To ciekawe zagadnienie. Jak niedowidzimy to wiemy, że należy się udać do okulisty. Osoby, które specjalizują się w dobieraniu aparatów słuchowych, to protetycy słuchu. Dodajmy, że aparaty słuchowe są w naszym kraju

Słuch - nie wiesz, jak bardzo jest ważny aparaty słuchowe
Gdzie udać się po pomoc, jeśli masz problemy ze słuchem i potrzebujesz pomocy specjalisty?

Kto zajmuje się badaniem słuchu?

U kogo szukać pomocy, jeśli mamy problemy ze słuchem? To ciekawe zagadnienie. Jak niedowidzimy to wiemy, że należy się udać do okulisty. Osoby, które specjalizują się w dobieraniu aparatów słuchowych, to protetycy słuchu. Dodajmy, że są w naszym kraju w pełni refundowane przez NFZ, tak więc jeśli zauważymy u siebie lub naszych dzieci, jakiekolwiek niepokojące objawy, warto udać się do specjalisty. Oprócz protetyków słuchu, problemami z tym zmysłem zajmują się również audiolodzy oraz specjaliści akustycy. Nie są to łatwe zawody i wymagają one odpowiedniego przygotowania teoretycznego. Nie powinniśmy więc obawiać się braku kompetencji.


Za Wikipedią, aparat słuchowy:

Aparat słuchowy ? urządzenie służące do wzmacniania głośności dźwięków u osób niedosłyszących. W przeszłości funkcję prymitywnych aparatów słuchowych pełniły specjalne trąbki wkładane do uszu, które dzięki rozszerzeniu u wlotu mogły skupiać fale dźwiękowe i poprawiać nieznacznie komfort słyszenia.
Obecnie nowoczesne mają postać układów elektronicznych. Główne części, z których składa się takie urządzenie to: mikrofon, który zamienia fale akustyczne w sygnał elektroakustyczny; wzmacniacz - służący do wzmocnienia sygnału i słuchawki która doprowadza dźwięk przez wkładkę uszną w pobliże błony bębenkowej. Z początku były stosunkowo duże i ciężkie. Współcześnie, dzięki miniaturyzacji możliwe jest ich umieszczanie na małżowinie usznej albo w uchu zewnętrznym.

Współczesne nie tylko "pogłaśniają" dźwięki otoczenia ale potrafią też w inny sposób wzmacniać różne dźwięki otoczenia (osobne wzmocnienie dla dźwięków cichych, osobne dla dźwięków głośnych). Dzięki zaawansowanym układom cyfrowym są w stanie wyodrębnić z dźwięków otoczenia mowę, wzmocnić ją a zredukować szum/hałas otoczenia, co w znaczącym stopniu poprawia rozumienie mowy i komfort słuchania.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Aparat_s%C5%82uchowy


Tak dla zdrowia Akceptacja odmienności

W mediach możemy zauważyć coraz więcej akcji, mających na celu wzrost tolerancji w stosunku do osób niepełnosprawnych. Promują one bardzo słuszną ideę, dzięki której osoby te czują się coraz swobodniej w społeczeństwie. Problem braku empatii i zrozumienia dotyczy także szerokiej rzeszy osób z problemami zdrowotnymi takimi jak np. niedosłuch. Powoduje to niejednokrotnie alienację osób zmuszonych do noszenia aparatu słuchowego, która spowodowana jest strachem przed odrzuceniem przez społeczeństwo. Ważne jest, aby promować w swoim otoczeniu zrozumienie i akceptację dla takich osób, aby swobodnie uczestniczyły w życiu społecznym. Swoim zachowaniem możemy dać dobry przykład innym i zmieniać rzeczywistość wokół siebie. Nigdy nie możemy być pewni, że choroba nie dotknie także nas lub naszych najbliższych.