Spalanie biomasy
Pompa ciepła
Energię uzyskuje się stosując pompę ciepła, która wymusza obieg energii cieplnej ze źródła zimniejszego (grunt) do ogrzewanego budynku. Zastosowanie tego urządzenia umożliwia korzystanie z energii zmagazynowanej w gruncie, który podgrzewany jest przez energię słoneczną. Takie ogrzewanie nie ma nic wspólnego z gorącymi źródłami ani z wykorzystaniem energii geotermalnej. Nośnikiem energii, który napędza pompę ciepła, w większości wypadków jest energia elektryczna. Jedynie w pojedynczych przypadkach pompa ciepła napędzana jest przez silnik spalinowy zasilany gazem ziemnym1.
Wady i zalety:
bardzo niskie koszty jednostki produkowanego ciepła,
wysoki koszt inwestycyjny, zwłaszcza wykonania wymiennika ciepła w gruncie,
brak emisji szkodliwych substancji w miejscu stosowania urządzenia.
Spalanie biomasy
Biomasa może być wykorzystywana jako paliwo do urządzeń grzewczych. Spalane mogą być między innymi:
drewno ? polana, zrębki, pellety,
słoma ? bele lub kostki słomy, brykiet słomiany,
biogaz albo gaz drzewny otrzymywany z biomasy.
Wady i zalety:
paliwo dostępne jest zazwyczaj w niedużej odległości od miejsca wykorzystania ? nie ma konieczności transportu jak w przypadku węgla,
ceny biomasy, zwłaszcza różnego rodzaju odpadów, jest zazwyczaj niższa od innych paliw,
emisję dwutlenku węgla ze spalania biomasy uważa się za zerową, a zatem nieprzyczyniającą się do efektu cieplarnianego.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ogrzewanie
Centralne ogrzewanie Rodzaje grzejników, krótka definicja z Wikipedii
Wady i zalety:
Grzejniki radiatorowe są obecnie wypierane przez grzejniki konwekcyjne. Powietrze przepływa na zewnątrz radiatora. Radiator ma rozwiniętą powierzchnię zewnętrzną, wykonywaną przez wyprofilowanie, wytłoczenie lub przyspawanie pasów blachy do rury w której płynie czynnik grzejący.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Centralne_ogrzewanie
Podłączanie grzałek w pokojach
Zdarza się, że w domu występuje jakaś awaria ogrzewania. Nie musi to być bardzo poważna awaria żeby utrudniła normalne korzystanie z domu. Wystarczy, że na kilka minut do domu przestanie napływać ciepłe powietrze, a zrobi się w nim o wiele zimniej. Dlatego właściciele domów posiadają sprawdzone sposoby dogrzewania domowych pomieszczeń. Z zależności od swoich potrzeb sięgają oni po nagrzewnice, farelki lub grzałki. Wydaje się, że najkrócej w pokojach mogą być włączone grzałki. Dzieje się tak dlatego, że zwykle są one głośne, a poza tym ściągają bardzo dużo prądu. Natomiast cichymi urządzeniami dogrzewającymi są farelki. Muszą one jednak być bardzo długo włączone żeby mogły wyraźnie podnieść temperaturę w pomieszczeniu.