Temat - drewno i jego właściwości

ziny Quercoideae ?rsted, w której najbliżej spokrewniony jest z rodzajami Castanea i Castanopsis. Gromada okrytonasienne (Magnoliophyta Cronquist), podgromada Magnoliophytina Frohne & U. Jensen ex Reveal, klasa Rosopsida Batsch

Temat - drewno i jego właściwości

W obrębie rodziny zaliczany do podrodziny

Rodzaj z rodziny bukowate z rzędu bukowców, należącego do kladu różowych w obrębie okrytonasiennych. W obrębie rodziny zaliczany do podrodziny Quercoideae ?rsted, w której najbliżej spokrewniony jest z rodzajami Castanea i Castanopsis.

Gromada okrytonasienne (Magnoliophyta Cronquist), podgromada Magnoliophytina Frohne & U. Jensen ex Reveal, klasa Rosopsida Batsch, podklasa oczarowe (Hamamelididae Takht.), nadrząd Juglandanae Takht. ex Reveal , rząd bukowce (Fagales Engl.), rodzina bukowate (Fagaceae Dumort.), podrodzina Quercoideae Orsted., plemię Querceae Dumort., rodzaj dąb (Quercus L.).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dąb


Akapit jakościowy :)

W naszym świecie dominują materiały kiepskiej jakości - plastik pod różnymi postaciami, poliester w świecie tkanin, laminaty na podłogach, meble z płyty wiórowej. Odtrutką na to jest powrót do natury - postaw w swoim wnętrzu na meble z drewna, na podłogę z drewna i na naturalne tkaniny, takie jak len czy bawełna. Dlaczego warto? Ponieważ takie rzeczy mają swoją wartośc ponadczasową - tak naprawdę nigdy nie wyszły z mody, za to stały się wyznacznikiem dobrego gustu, czy nawet pewnego luksusu. To nie znaczy, ze wasz wyrzucić wszystko co masz - lepiej mieć mniej przedmiotów w swoim otoczeniu, za to wykonanych starannie i z dobrej jakości materiałów. Stopniowo zmieniaj swoje mieszkanie i zawartośc swojej szafy, naucz się podejmowac dobre decyzje - i dla siebie, i dla środowiska.


Może być również wykorzystywane jako paliwo

Drewno ? surowiec drzewny otrzymywany ze ściętych drzew i formowany przez obróbkę w różnego rodzaju sortymenty. Zajmuje przestrzeń pomiędzy rdzeniem a warstwą łyka i kory. Pod względem technicznym drewno jest naturalnym materiałem kompozytowym o osnowie polimerowej wzmacniany ciągłymi włóknami polimerowymi, którymi są podłużne komórki zorientowane jednoosiowo. Z powodu łatwości pozyskiwania, stosunkowo niewielkich wymagań technologicznych podczas obróbki oraz z uwagi na inne zalety drewno stanowi powszechnie wykorzystywaną grupę materiałów konstrukcyjnych w technice; może być stosowane w postaci drewna litego lub w formie przetworzonej w postaci tzw. tworzyw drewnopochodnych. Drewno, w postaci ścieru, stanowi podstawowy składnik papieru. Może być również wykorzystywane jako paliwo do celów przemysłowych, technicznych, gospodarczych. Na świecie występuje od 30 000 do 40 000 gatunków roślin drzewiastych, z których około 4000 ma potencjalne lub rzeczywiste znaczenie użytkowe. W literaturze technicznej i naukowej dość dobrze opisano właściwości techniczne około 1500 gatunków, spośród których mniej więcej 500 jest przedmiotem światowego handlu.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Drewno_(technika)