szybalski-stomatologia.pl

stomatolog nie kojarzył nam się tak traumatycznie? Przede wszystkim spróbuj wybrać sobie swojego dentystę. Dobry lekarz będzie ciepły, wyrozumiały i delikatny. Dentysta niekoniecznie musi oznaczać nieczułego sadystę, wręcz prze

szybalski-stomatologia.pl szybalski-stomatologia.pl

Większość z nas odczuwa silny strach przed borowaniem zębów. Dlatego odwiedzamy gabinet dentystyczny z konieczności, kiedy już ból zęba jest bardzo silny. Co można zrobić, by stomatolog nie kojarzył nam się tak traumatycznie? Przede wszystkim spróbuj wybrać sobie swojego dentystę. Dobry lekarz będzie ciepły, wyrozumiały i delikatny. Dentysta niekoniecznie musi oznaczać nieczułego sadystę, wręcz przeciwnie. Znajdź lekarza, który będzie profesjonalny i miły, dzięki temu lęk przed wizytą w jego gabinecie będzie znacznie mniejszy. Pomóc może także czytanie recenzji gabinetów i opinii opublikowanych w mediach społecznościowych czy na portalach. Dzięki temu wybór dentysty nie będzie taki trudny i pójdziesz do nowej osoby z większym zaufaniem. Jeśli sam gabinet i lekarz będą wzbudzali twoje zaufanie, o wiele łatwiej będzie do nich przychodzić. Warto omówić wszystkie swoje lęki z dentystą jeszcze przed rozpoczęciem zabiegu. Ważne, by lekarz poinformował cię o kolejnych etapach zabiegu, byś miał świadomość, że nie dzieje się nic podejrzanego. To naprawdę może uspokoić.

Nawet jeśli gabinet dentystyczny przerażał cię dosłownie od zawsze, nie oznacza to jeszcze, że rozwinęła się u ciebie dentofobia. Nie jest ona bowiem zwykłym lękiem. To zaburzenie psychiczne, takie samo jak każda inna fobia, które charakteryzuje się nasilonymi i zintensyfikowanymi objawami oraz często wymaga leczenia. Jak możesz rozpoznać u siebie taką przypadłość? Zwróć po prostu uwagę na swoje myśli, zachowanie i reakcje ciała, gdy następnym razem odwiedzisz dentystę. Objawy w dentofobii nie przypominają bowiem zwykłego strachu. W tej chorobie dentysta staje się dla ciebie kimś na miarę potwora z najstraszniejszych snów, na którego sam widok twoje ciało reaguje tak, jak gdyby zaraz miało stanąć do walki. Oddech przyspiesza. Nieraz jest tak szybki, że dosłownie nie możesz złapać tchu. Serce bije jak szalone, nogi zaczynają drżeć, a ty myślisz wyłącznie o ucieczce. Jeżeli stomatolog doprowadza się do tego rodzaju objawów, możesz stwierdzić, że rzeczywiście cierpisz na dentofobię, czyli poważny lęk przed dentystą.

Mając świadomość, jak ważne są zdrowe zęby, stworzyliśmy w pełni profesjonalny gabinet dentystyczny. Gwarantujemy nowoczesne narzędzia oraz takie samo podejście do każdego naszego pacjenta. A każdy jest dla nas jednakowo ważny. Zdajemy sobie sprawę, że wiele osób przychodzi do lekarza dentysty wtedy, kiedy zęby już bolą. A my staramy się, aby lekarz dentysta przestał kojarzyć się z bólem i stresem. Nie boimy się wyzwań. Wiemy, że niektóre przypadłości nie wynikają u naszych pacjentów z zaniedbań. Choroba nie wybiera. Część osób, które się do nas zgłaszają mają po prostu predyspozycje do różnych problemów z zębami. Każdy nasz lekarz stomatolog podchodzi wiec do konkretnego pacjenta indywidualnie. Gwarantujemy profesjonalizm i zredukowanie stresu praktycznie do zera. Każdy pacjent jest dokładnie diagnozowany i informowany o możliwościach oraz leczenia. Chcemy zasłużyć na pełne zaufanie każdego, kto się do nas zgłosi. Oferujemy wiedzę, doświadczenie oraz odpowiednie wyposażenie, leki i podejście.

Wszyscy dobrze wiemy z czym kojarzy się gabinet dentystyczny. Trzeba tam pójść, zapisać się w kolejkę, potem, gdy wreszcie przyjdzie czas wizyty, usiąść w fotelu (skądinąd wygodnym), poddać się nieprzyjemnemu (mówiąc delikatnie) zabiegowi, a potem jeszcze za to niemało zapłacić. Polska zajmuje niestety wysokie miejsca w rankingach państw europejskich, jeśli chodzi o problemy z uzębieniem. Winą za taki stan rzeczy obarcza się problemy z dostępnością do opieki dentystycznej, ceną wizyty u stomatologa, czy wycofanie gabinetów ze szkół. Przyszły dentysta kształci się pięć lat, potem jest zobowiązany odbyć jeszcze roczny staż, gdzie zarabia około 1000 zł miesięcznie. Przeciętne zarobki dentysty trudno oszacować, gdyż poza pracą na etacie, leczy on jeszcze w prywatnych gabinetach. Szacuje się, że zarabia średnio około 4600 zł. Zarobki te, i to ile za wizytę się płaci, to i tak niewiele, w porównaniu z tym, jak ważne jest zdrowie jamy ustnej. Chore zęby bolą, wyglądają nieestetycznie, a poza tym, mają nawet zły wpływ na zdrowie organów wewnętrznych. Dzieje się tak dlatego, że bakterie namnażające się w chorym zębie wędrują do organów takich jak żołądek, płuca i tam powodują problemy zdrowotne.

Próchnica zębów jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u stomatologów. Warto więc przyjrzeć się czym próchnica jest, w jaki sposób powstaje i co ją wywołuje. Próchnica zębów jest niczym innym, jak chorobą zakaźną, wywołaną przez określone bakterie, atakującą tkanki twarde zęba. Objawem próchnicy jest demineralizacja substancji nieorganicznych, a następnie proteoliza substancji organicznych z powodu działania kwasów wytwarzanych przez bakterie w płytce nazębnej w wyniku metabolizmu cukrów z zewnątrz. Sam opis brzmi dość skomplikowanie, ale polega to na tworzeniu się ubytków w zębie w skutek działania bakterii. Przyczynami powstawania próchnicy są aż cztery czynniki, które muszą wystąpić jednocześnie, a są nimi bakterie, cukry, podatność zębów oraz czas. Każdy z tych czynników jest konieczny do powstania próchnicy. Działem stomatologii, który zajmuje się leczeniem próchnicy zębów jest stomatologia zachowawcza, w której skład wchodzi endodoncja. Natomiast inny dział stomatologii, jakim jest profilaktyka, zajmuje się zapobieganiem powstawania próchnicy.