Precyzyjna obróbka metali - plotery frezujące

to m. in. meblarstwa, gdzie wymagana jest dokładność i precyzja podczas wykonywania poszczególnych elementów. Obrabiarki i frezarki sterowane numerycznie pozwalają osiągnąć doskonały efekt i powtarzalność wykonywanych

Precyzyjna obróbka metali - plotery frezujące

Niezbędny sprzęt w przemyśle meblarskim

We współczesnym świecie wiele dziedzin przemysłu nie mogłoby sprawnie działać bez odpowiednio wyposażonych hal produkcyjnych. Dotyczy to m. in. meblarstwa, gdzie wymagana jest dokładność i precyzja podczas wykonywania poszczególnych elementów. Obrabiarki i frezarki sterowane numerycznie pozwalają osiągnąć doskonały efekt i powtarzalność wykonywanych za pomocą tych maszyn przedmiotów, a jednocześnie bardzo skracają cały proces produkcyjny. Możliwość zaprogramowania tego typu urządzeń gwarantuje wyjątkową precyzję, co również sprawia, że przedsiębiorstwa meblowe chętnie wykorzystują je w swoich zakładach przemysłowych.


Frezarki CNC

Frezarki to urządzenia umożliwiające obróbkę powierzchni płaskich i kształtowych, jak koła, gwinty, rowki, czy koła zębate. Wykorzystywane są one w warsztatach oraz zakładach produkcyjnych. Maszyny sterowane komputerowo z kolei umożliwiają produkcję seryjną elementów, które powinny cechować się dużą precyzją i powtarzalnością. Doskonale sprawdzą się podczas obróbki różnego rodzaju materiałów, jak metal, drewno, czy tworzywo sztuczne. Możliwość komputerowego zaprogramowania parametrów, jakimi powinny się charakteryzować powstające w ten sposób przedmioty, pozwala osiągnąć niezwykłą precyzję i wytwarzać w krótkim czasie identyczne elementy, co nie byłoby możliwe w przypadku sterowania ręcznego.


Różne typy obrabiarek - Honownica

Honownica - obrabiarka służąca do honowania, tzn. obróbki wykańczającej bardzo dokładnych powierzchni (najczęściej otworów), w których wymagana jest wielokierunkowa struktura powierzchni (np. cylindry silników spalinowych), co bardzo trudno jest osiągnąć np. poprzez szlifowanie otworów.

Budowa i zasada działania

Honownica składa się z: korpusu, układu napędowego, wrzeciona, oraz przegubowo przymocowanego do niego narzędzia. Narzędziem stosowanym do honowania jest głowica wyposażona na obwodzie od trzech do dwunastu osełek. Podczas gładzenia głowica połączona przegubowo z wrzecionem obrabiarki wykonuje ruch obrotowy oraz ruch posuwisto-zwrotny. Skojarzenie tych ruchów powoduje, że każde ziarno osełki zakreśla linię śrubową. Prędkość obrotowa głowicy nie powinna być wielokrotnością podwójnych posuwów głowicy, mamy wtedy pewność, że każde ziarno osełki nie trafi na te same tory obróbki. Najczęściej spotyka się honownice z posuwem ręcznym, wtedy najlepsze efekty przynosi obróbka z licznymi zmianami prędkości posuwu.

Poza honownicami do otworów są także spotykane honownice do powierzchni płaskich, stożków, powierzchni sferycznych i wałów.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Honownica