Praca w geodezji, Å‚atwa czy trudna?

ami ?małych obszarów?, dla których powierzchnią odniesienia może być płaszczyzna pozioma1. Rezultatem przeprowadzonych pomiarów są wielkoskalowe mapy terenu otrzymane w odniesieniu do płaskich układów współrzędny

Praca w geodezji, Å‚atwa czy trudna?

Cytat z Wikipedii o geodezji niższej

Geodezja niższa, inaczej geodezja ogólna, geodezja szczegółowa, geodezja na płaszczyźnie, miernictwo ? dział geodezji zajmujący się pomiarami ?małych obszarów?, dla których powierzchnią odniesienia może być płaszczyzna pozioma1.

Rezultatem przeprowadzonych pomiarów są wielkoskalowe mapy terenu otrzymane w odniesieniu do płaskich układów współrzędnych. Ograniczenie opracowań do tzw. ?małych obszarów? pozwala na pominiecie w obliczeniach wpływu zakrzywienia Ziemi. Za ?małe obszary? przyjmuje się powierzchnie zbliżoną do koła o promieniu nie większym niż 15,6 km i polu nie większym niż 750 km?.1 Przedmiotem prac w zakresie geodezji ogólnej jest także projektowanie oraz pomiar szczegółowych osnów geodezyjnych.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja_niższa


Geodezja ? jak znaleźć geodetę z uprawnieniami?

Wybór odpowiedniego geodety może mieć kluczowe znaczenie dla naszego przyszłego sukcesu w sprawie na przykład postawienia domu na działce. Jest to więc bardzo istotna sprawa. W związku z tym, że usługi geodezyjne należą do dość kosztownych, warto sprawdzić przed wyborem, jakie kwalifikacje posiada wybrany przez nas geodeta. Co prawda, geodezja należy do jednej z tych branż, w której do wykonywania zawodu potrzebne są odpowiednie uprawnienia, jednak warto i tak sprawdzić takie kwestie przed wyborem, aby później nie żałować podjętej w tym zakresie decyzji. Oczywiście, wiele firm prezentuje takie informacje od razu przy ofercie, ale w niektórych przypadkach samodzielnie trzeba dotrzeć do takich wiadomości.


Cytat z Wikipedii o geoinformatyce

Geoinformatyka ? dyscyplina naukowa w obrębie nauk geograficznych zajmująca się numerycznym przetwarzaniem i analizowaniem informacji geograficznej. Geoinformatyka różni się od geoinformacji większym udziałem zagadnień informatycznych, głównie związanych z programowaniem. W realizacji wyżej wymienionych zadań zaangażowany jest zespół środków technicznych (komputery, sieci teleinformatyczne), prawnych (ustawy i rozporządzenia), ekonomicznych (opłacalność inwestowania w sprzęt i oprogramowanie) oraz personalnych (użytkownicy, programiści i administratorzy systemów).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geoinformatyka