Po prostu o drewnie - kilka ciekawostek

k z nami na dłużej. Jeśli szukasz rozwiązania na lata i nie chcesz wymieniac mebli często, to będzie to także rozwiązanie ekonomiczne - meble drewniane są znacznie bardziej trwałe, trudniej ulegają mechanicznym uszkodzeniom. Poza

Po prostu o drewnie - kilka ciekawostek

Drewno kontra inne materiały w meblach

Drewniane meble - jakość, ponaczasowość, styl - trzeba dodać coś więcej? Oczywiście są zazwyczaj droższe, niż meble z innych materiałów, zostaną jednak z nami na dłużej. Jeśli szukasz rozwiązania na lata i nie chcesz wymieniac mebli często, to będzie to także rozwiązanie ekonomiczne - meble drewniane są znacznie bardziej trwałe, trudniej ulegają mechanicznym uszkodzeniom. Poza tym można tanio i łatwo nadać im nowego wyrazu - można je wielokrotnie malowac i szlifować, dostosując do zmiany stylu naszego mieszkania. Poza tym wyglądają ogólnie znacznie lepiej - nie trzeba być znawcą, zeby odróżnić meble drewniane, od tych z gorszych materiałów.


Obecnie drewno stosowane jest jako materiał

Obecnie drewno stosowane jest jako materiał konstrukcyjny oraz wykończeniowy. Swoją popularność zawdzięcza swej lekkości i wystarczającymi do wielu zastosowań własnościami wytrzymałościowymi. Stosuje się je jako materiał na podłogi, boazerie, do wykonania więźb dachowych budynków, altan, wiat, ogrodzeń i pergoli, mebli i zabawek. W wielu krajach, m.in. w Ameryce Północnej (USA i Kanada), drewno jest w dalszym ciągu ważnym materiałem budowlanym i używa się go do budowy większości niskich zabudowań mieszkalnych. Drewno małowartościowe, odpady powstałe przy produkcji różnych sortymentów drewna są wykorzystywane do produkcji płyt pilśniowych, wiórowych, OSB, sklejki, itd., które także są materiałem do wykonywania wielu przedmiotów codziennego użytku. Inne odpady drewniane (obrzynki, wióry, trociny itp.) są surowcem energetycznym.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Drewno_(technika)


Do najbardziej miękkich: lipa olcha osika

Mierzona jest oporem stawianym przez drewno podczas wciskania stalowej kulki o ściśle określonej wielkości. Twardość zależy od gatunku drzewa, z którego drewno pochodzi. Do gatunków twardych należą między innymi: modrzew, robinia akacjowa czyli grochodrzew (nazywany błędnie akacją), buk, dąb, grab, jesion, jawor, wiąz. Do najbardziej miękkich: lipa, olcha, osika, topola. Drewno miękkie jest znacznie łatwiejsze w obróbce, stąd często jest używane przez rzeźbiarzy (np. ołtarz w kościele Mariackim w Krakowie jest wyrzeźbiony z lipy).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Drewno_(technika)