Praktyka prawa
Każdy absolwent prawa ma prawo nazywać siebie prawnikiem, jednak jest jeszcze dalszy etap edukacji, czyli aplikacja, która trwa około 3 lata w zależności od wybranej specjalizacji. Najpopularniejsza jest oczywiście aplikacja adwokacka. Cały proces aplikacji polega na praktyce w danej specjalizacji przez określony czas pod okiem pracodawcy.
Dopiero po skończeniu aplikacji prawnik może wykonywać swoje obowiązki już jako np. komornik, czy sędzia. Za samą prace w okresie aplikacji, aplikant otrzymuje pieniądze, jednak kwota zależy już od samej kancelarii czy sądu w którym prawnik uczęszcza na praktykę.
O aplikacji adwokackiej
Aplikacja adwokacka ? cykl szkolenia osób przygotowujących się do wykonywania zawodu adwokata ? aplikantów.
Sytuację prawną aplikantów kształtują przepisy art.75-79 ustawy z dnia 26 maja 1982 roku Prawo o adwokaturze1 (dalej: ustawa), a także uchwalony przez Naczelną Radę Adwokacką Regulamin aplikacji adwokackiej2.
W obecnym kształcie ustawy szkolenie trwa trzy lata. Korporacja adwokacka nakłada na aplikanta obowiązek odbywania aplikacji pod kierunkiem patrona, czyli adwokata, który wyraził pisemną gotowość do bycia patronem, jest niekarany dyscyplinarnie, z minimum 5-letnim stażem (wyjątkowo ? za pozwoleniem dziekana okręgowej rady adwokackiej ? także z 3-letnim stażem). Aplikacje adwokacką zamyka tzw. "egzamin końcowy", który składany jest w aktualnym stanie prawnym przed komisją powoływaną spośród przedstawicieli Ministra Sprawiedliwości i samorządu zawodowego. Aplikacja jest odpłatna (art. 76b ustawy). Wysokość oplaty rocznej za aplikację adwokacką jest określana przez rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości i nie może przekroczyć 6-krotności minimalnego wynagrodzenia3.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Aplikacja_adwokacka
Dużo prawników
Kancelarii prawnych jest coraz więcej, wręcz rosną jak grzyby po deszczu. Oczywiście zapotrzebowanie na usługi prawnicze jest coraz większe, z kilku względów. Ale również same studia prawnicze stały się bardziej dostępne, a sam proces robienia aplikacji został bardziej otwarty na ludzi spoza rodzin prawniczych, o czym oczywiście oficjalnie się nie mówi.
Skomplikowane prawo, zwłaszcza podatkowe, zwiększa zapotrzebowanie na usługi typowo prawnicze. Dodatkowo z usług kancelarii korzystają firmy, których powstaje w Polsce bardzo dużo, pomoc prawnika może być potrzebna zwłaszcza w przypadku spółek wszelkiego rodzaju.