Kilka ważnych porad w temacie klimatyzacji

owanie szeregu rozwiązań, mających na celu zminimalizowanie zużycia energii w trakcie eksploatacji. Praktyka pokazuje, że zapotrzebowanie na energię w takich obiektach jest ośmiokrotnie mniejsze niż w tradycyjnych budynkach wznosz

Kilka ważnych porad w temacie klimatyzacji serwis instalacji klimatyzacyjnych

Dom pasywny - za Wikipedią

Dom pasywny ? standard wznoszenia obiektów budowlanych, który wyróżniają bardzo dobre parametry izolacyjne przegród zewnętrznych oraz zastosowanie szeregu rozwiązań, mających na celu zminimalizowanie zużycia energii w trakcie eksploatacji. Praktyka pokazuje, że zapotrzebowanie na energię w takich obiektach jest ośmiokrotnie mniejsze niż w tradycyjnych budynkach wznoszonych według obowiązujących norm (zapotrzebowanie energetyczne w budynkach pasywnych wynosi poniżej 15 kWh/(m??rok), natomiast w zwykłych domach - może osiągać nawet 120 kWh/(m??rok)).

Dom pasywny to nowa idea w podejściu do oszczędzania energii we współczesnym budownictwie. Jej innowacyjność przejawia się w tym, że skupia się ona przede wszystkim na poprawie parametrów elementów i systemów istniejących w każdym budynku, zamiast wprowadzania dodatkowych rozwiązań. Nazwa budynek pasywny wiąże się z faktem, że budynki takie wykorzystują energię z promieniowania słonecznego w sposób pasywny, czyli biernie bez wykorzystania aktywnych rozwiązań instalacyjnych.



Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Dom_pasywny


Freony łatwo ulatniają się do atmosfery

Wynalazcą freonu był Thomas Midgley. Najpopularniejszym freonem stał się R-12 czyli dichlorodifluorometan, CCl2F2. Freony są nietoksyczne i niepalne. W temperaturze pokojowej i ciśnieniu atmosferycznym są gazami. W instalacjach chłodniczych freony występują w fazie ciekłej i gazowej. Freony łatwo ulatniają się do atmosfery z nieszczelnych instalacji, bez pozostawiania widocznych śladów wycieku, co powoduje, że nieszczelności takie trudno jest wykryć, o ile nie towarzyszy im wyciek oleju obecnego zazwyczaj w układzie.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Freon


Audyt energetyczny - zbędny wydatek?

Już od wielu lat w prawie budowlanym jest zapis zobowiązujący do wykonania audytu energetycznego nowych budynków mieszkalnych. Wiele osób narzeka na to prawo, ale jednak parametry energooszczędności są bardzo ważne.

Dlaczego audyt energetyczny ma sens? Ponieważ dzięki niemu wiemy w których miejscach ucieka z naszego domu ciepło - dzięki kamerze termowizyjnej widać wszystkie mosty termiczne. Dzięki tej wiedzy możemy poprawić parametry energooszczędności naszych domów, w efekcie zaoszczędzimy na ogrzewaniu.